Navigation
8 700 77700

I-VII: 08:00 - 20:00 val.

Navigation

KAVOS KLUBAS - APIE KAVOS PARUOŠIMĄ


Kava yra labai permainingas produktas ir smarkiai priklauso nuo savo aplinkos. Šiandien mes išsiaiškinsime, kas įtakoja Jūsų kavos puodelio skonio formavimąsi. Ir pradėsime nuo labiausiai paplitusio kavos paruošimo būdo – espreso, ir jo pagrindu ruošiamų gėrimų.Įsigydami espreso kavos aparatą namams, Jūs pirmiausia įsigyjate galimybę gerti skanią kavą. Šiuolaikiniai kavos virimo aparatai užtikrina daugelį įdomių galimybių kavos mėgėjams, tačiau kavos aparatas - tai įrankis, kuriuo reikia mokėti naudotis.

Kava

Kavos klubasPirma, nuo kuo reikia pradėti kelią prie skanios kavos puodelio, tai kavos pupelės. Joks kavos aparatas nepadės, jei įsigijote blogos kokybės kavą. Sugadinti kavą galima lengvai, pagerinti jos neįmanoma. Mes jau rašėme, kad renkantis kavą, pasitelkite savo aromato jutimą, atkreipkite dėmesį į kavos šviežumą, kavos pupelių išvaizdą, jos rūšį, skrudinimo laipsnį. Rinktis kavą reikia, atsižvelgiant į Jūsų pasirinktą kavos ruošimo būdą. Espreso kavai rinkitės arba espreso rūšis, arba lygaus skonio vidutinio ir tamsaus skrudinimo rūšis, be išreikšto rūgštingumo. Būdingas rūgštingumas gali būti skanus ruošiant, pavyzdžiui, filtruotą kavą ir formuoti nemalonų skonį, ruošiant espreso kavą, dėl slėginio paruošimo. Espreso kava turi gautis subalansuota, puikiai suderinanti saldumą, kartumą ir rūgštingumą. Jei labiau mėgstate kavą su pienu, rinkitės tamsesnio skrudinimo rūšis su labiau išreikštu rūgštingumu, kuris kartu su pienu duoda puikų, subalansuotą gėrimą.

Vanduo

Kavos klubasAntras elementas - vanduo. Lyg ir paprastas ir aiškus dalykas, bet jį rinktis reikia labai kruopščiai ir laikantis tam tikrų taisyklių, nes kava beveik 99% susideda būtent iš vandens. Vanduo gali būti įvairaus kietumo, turėti skirtingą mineralų kiekį, skonį, kas leidžia paruošti visiškai skirtingą pagal skonį kavą iš vienos pupelių rūšies. Renkantis kavą, pirmiausia atkreipkite dėmesį į jos skonį - jis turi Jums patikti, būti švarus, malonus, neturėti nemalonių pašalinių kvapų ir skonių. Geriau nenaudoti vandens iš čiaupo, net filtruoto. Vanduo buteliuose brangesnis, bet jo sąnaudos puodeliui nėra didelės, o skanios espreso kavos malonumas tikrai to vertas. Be to, vandentiekio vandenyje kartais yra daug mineralų, kurie gali kauptis espreso kavos aparate ir su laiku sukelti jo gedimą. Vandens kietumas, t.y. mineralų jame kiekis, labai svarbus ir kavos ištraukimui, skonio ir aromato komponentų, kurie formuoja skonį, perėjimui. Kuo minkštesnis vanduo, tuo greičiau įvyksta ištraukimas. Tačiau ir čia svarbus aukso vidurys - pernelyg minkštas vanduo ir greitas ištraukimas padidina kavos kartumą. Mineralų kiekis taip pat svarbus - jie formuoja skonį, nors esant dideliam jų kiekiui, kava gali ne iki galo išvirti, turėti tuščią skonį. Rekomenduojame dažniau keisti vandenį, kad jis neužsistovėtų boileryje. Jeigu kavos aparatas kurį laiką nebuvo naudojamas, kelis kartus paleiskite kavos aparatą tuščiai, be kavos, kad pakeisti seną vandenį boileryje nauju.

Orientuojantis į pasaulinius standartus, vandens kokybė idealiai turi atitikti lentelėje pateiktas reikšmes: 

 

Charakteristika

 

Optimalios reikšmės

 

Priimtinas lygis

Kvapas

Švarus / šviežias, bekvapis

Spalva

Švari, permatoma

Chloro kiekis

0 mg/l

TDS*

150 mg/l

75-250 mg/l

Kalcio kietumas

4 grūdeliai (grains) arba 68 mg/l

1-5 grūdeliai arba 17-85 mg/l

Šarmingumas

40 mg/l

Arti 40 mg/l

pH

7.0

Nuo 6,5 iki 7,5

Natris

10 mg/l

Arti 10 mg/l

*TDS - Total Dissolved Solids - bendras ištirpdytų judrių įkrautų jonų kiekis, tame tarpe mineralai, druskos ir metalai. Tiesiogiai apibūdina vandens kokybę ir švarumą. Lentelė paruošta „Specialty Coffee Association of America“.

Jeigu pakeisti vandens kokybę nėra galimybės, pamėginkite parinkti vandenį Jūsų kavai bandymų būdu, kartais vandens pakeitimas gali ženkliai pagerinti skonį.

Temperatūra

Daugelis šiuolaikinių kavos aparatų leidžia keisti kavos virimo temperatūrą. Aukštesnė temperatūra pagreitina ištraukimą - skonio ir aromato komponentų išėjimą iš kavos į vandenį. Pavyzdžiui, jei kavoje vyrauja rūgštingumas, pamėginkite padidinti temperatūrą, kad pakelti kartumą ir subalansuoti skonį, ir atvirkščiai. 

Malimas

Kavos klubasMalimo darbo principas labai paprastas - kuo stambesnės maltos kavos dalelės, tuo greičiau praeina vanduo ir mažesnis vandens su kava sąlyčio plotas, reiškia - ir mažesnis ištraukimas. Klasiškai espreso kavos porcija turi būti ruošiama apie 20-30 sekundžių, apimčiai esant 30-40 ml. (Atkreipkite dėmesį, dvigubas espreso - tai du paprasti espreso, o ne vienas ilgiau leistas espreso. Pirmu atveju Jūs gaunate skanią kavą, o antru - pervirtą espreso). Per šį laiką iš kavos maksimaliai išplaunamos visos skaniosios medžiagos. Jei kava ruošiama ilgiau – ji paprastai pablogėja ir tampa karti, vandeninga, tuščia. Paruošimo laiką reguliuoti Jums padės malimas. Jei kava ruošiama lėtai, espreso čiurkšlė vos bėga - nežymiai pastambinkite malimo rupumą.

Paprastai, norint gauti puikų espreso, čiurkšlė turi būti plona. Atkreipkite dėmesį į jos spalvą - kol ji tamsi, tai reiškia, kad išplaunamos skaniosios medžiagos. Jei pradeda baltėti ir ant putų paviršiaus - krema atsiranda baltos dėmės - reiškia, laikas nutraukti virimą. Idealiai Jūsų espreso porcija turi išbėgti iki to momento, kai atsiranda balta dėmė. Jei kava bėga pernelyg greitai, skaniosios medžiagos nespėja išsiplauti, tuomet sumažinkite malimo rupumą. Atkreipkite dėmesį į tai, kad pakeičiant malimo rupumą, ne iš karto galima pastebėti ištraukimo pasikeitimą, kartais kavos aparatas pereina prie naujo malimo rupumo per 1-2 espreso puodelius. Svarbu laikytis kavos aparato instrukcijos. Bet kuriuo atveju, pasitelkite savo skonio pojūčius - jei kava Jums patinka, reiškia viską padarėte teisingai. Ir atkreipkite dėmesį - pakartotinai malti kavos negalima, kitaip girnos gali užpleišyti. 

Indai

Kavos klubasTaip, indai yra ne mažiau svarbūs, nei visa kita. Popierinė stiklinė pablogina skonio pojūtį, šaltas puodelis greitai oksiduoja espreso. Optimalu gėrimui rinktis pašildytą puodelį (espreso kavai paprastai naudojami nedideli puodeliai 60-90 ml talpos) (espreso kavos aparate paprastai yra padėkliukas puodelio pašildymui) su apvaliu dugnu (taip čiurkšlė išbėga lygiai, neišsitaško, geriau formuojasi krema). Geriau, jei puodelio spalva ir forma Jums patinka, tai taip pat labai svarbu jaučiant skonį. (Mes jau rašėme apie tai, kas įtakoja gėrimo skonio jutimą). Espreso kavą reikia gerti iš karto po paruošimo, kol ji maksimaliai šviežia. Svarbu, kad krema dengtų visą gėrimo paviršių, tokiu atveju geriau išsaugoma jo aromatika, geresni skonio pojūčiai. Todėl espreso puodeliai paprastai būna nedidelės talpos, kas leidžia gauti gerą krema storį. Dideliuose puodeliuose krema gali išsisklaidyti. 

Ingredientai 

Ar dėti į gėrimus cukrų, prieskonius ir kitus ingredientus - spręsti Jums. Paprastai gera kava nieko nereikalauja, ji ir taip skani. Cukrus nuima perteklinį kartumą, kas gali nežymiai padidinti gėrimo rūgštingumą. Visi ingredientai dėdami į kavą tik po gėrimo paruošimo, jei įberti juos į kavamalę su kavos pupelėmis, ji gali sugęsti.
Tokie patarimai leis Jums pagerinti Jūsų espreso kavos puodelį. Dabar aptarsime kitus gėrimus ir išsiaiškinsime, kas įtakoja jų skonį.

„Americano“

Kavos klubas„Americano“ - tai espreso kava su vandeniu, o ne didesnės apimties espreso. Paruošimo būdai: įpilkite karšto virinto vandens į espreso kavą arba įpilkite karšto vandens į puodelį ir ant viršaus paruoškite espreso. Antru atveju ant paviršiaus išlieka šiek tiek krema, kas suminkština skonį. Vanduo tokiame gėrime taip pat labai svarbus. Geriau virinti šviežią vandenį, o ne vandenį iš kavos aparato boilerio.

„Lungo“ (ilgasis espreso) - tai didesnės apimties gėrimas (apie 150-200 ml), bet paruoštas kaip espreso. Teisingam paruošimui reikia stambaus rupumo kavos, kad porcija gamintųsi apie 25-30 sekundžių.

„Ristretto“ (trumpasis espreso) –15-20 ml apimties gėrimas, pagal laiką paruoštas kaip espreso. Dėl nedidelės apimties jis labiau koncentruotas, sodrus, turi didesnį tankį. Ruošiant šį gėrimą, ypatingą dėmesį atkreipkite į sensorinius pojūčius (kas labai svarbu ir ruošiant espreso) – kava turi gautis apvali, lygi, šilkinę, subalansuotą. 

„Cappuccino“ 

Kavos klubas„Cappuccino“ - ko gero, yra populiariausias kavos gėrimas. Jis taip pat turi savo paslapčių.

  • „Cappuccino“ apimtis - o tiksliau, kavos ir pieno santykis: kaip rodo patirtis, skanesnė kava gaunasi, kai espreso ir plakto pieno santykis yra lygus maždaug 1:6. Tai užtikrina skanų kavos ir pieno derinį. Klasiškai „Cappuccino“ apimčiai 150-180 ml naudojamas vienas espreso. Jei naudoti mažiau pieno, labiau pasireikš kavos kartumas, jei daugiau - gaunasi labiau pieno gėrimas.

  • „Cappuccino“ piešinys turi didelės įtakos skoniui. Optimalu, kai šviesią pieninę priešinio dalį įrėmina tamsi kavos dalis. Piešinys gali būti paprastas - pavyzdžiui, tiesiog baltas pieninis ratas. Svarbu, kad gurkšnojant kavą Jūs pagautumėte kartu tamsią ir šviesią jos dalis, kas užtikrina skanų kavos ir pieno derinį. Kuo stipresnis baltos ir tamsios dalių kontrastas, tuo geriau. Jei Jūs galite atskirai suplakti pieną ir pienu piešti ant kavos, tai suteiks papildomų teigiamų įspūdžių nuo kavos.

Dar vienas paruošimo variantas, jei Jūs patys suplakate pieną - įpilti espreso į pieną ir kartu suplakti. Tai suteiks gėrimui vienodą spalvą ir įdomų skonį. Jūs taip pat galite piešti ant putų sirupais arba pabarstyti cinamonu ar tarkuotu šokoladu, nors teisingai paruoštas skanus „cappuccino“ suteiks Jums malonumo be jokių priedų, ir Jūs patys nenorėsite permušti nuostabaus kavos su pienu derinio pašaliniais skoniais. 

  • Puodelis - optimalu naudoti storų sienelių puodelį su apvaliu dugnu, kurio talpa maždaug 150-180ml, kurį patogu ir malonu laikyti rankoje.

  • Pienas - labai svarbus „cappuccino“ komponentas. Rinkitės šviežią nenugriebtą pieną, kuris Jums patinka. Skaniam espreso pakanka 3,5% riebumo pieno. Be to, atkreipkite dėmesį į baltymų kiekį, jų aukštas kiekis taip pat pagerina gėrimo skonį ir tankį. Nupirkite kelis pieno variantus ir skanaukite juos su Jūsų kava. Atsižvelkite į tai, kad pienas gali ženkliai skirtis priklausomai nuo sezono. Pieno skonis turi būti malonus, saldumas - natūralus, ne dirbtinis, gardus. Pakartotinai neplakite pieno, tai pablogins jo skonį. Savarankiškam plakimui geriau naudokite šaltą pieną iš šaldytuvo, tai leis Jums geriau jį suplakti.

  • Temperatūra turi būti komfortiška, nenudeginti, bet ir ne šilta. Pieną optimalu kaitinti maždaug iki 60-63°C, taip jis įgauna salsvą skonį. Idealiai Jūs turite gauti puikų sodraus saldaus pieno ir espreso derinį. Espreso natos turi aiškiai jaustis gėrime. Visiškai automatiniuose kavos aparatuose pieno temperatūra paprastai reguliuojama nustatymais, bet jei Jūs savarankiškai plakate pieną, atkreipkite dėmesį į temperatūrą. Plakimo metu stenkitės išgauti skystos grietinės konsistencijos pieną, vieningą, judrų, su minimaliu oro kiekiu, o tik tuomet pilkite jį į puodelį su espreso. Pati skaniausia „cappuccino“ būklė - kai jis tik įpiltas ir dar nespėjo išsisluoksniuoti į pieno su kava ir putų sluoksnius. Putos neturi būti sausos ir trapios, tokios putos nebus skanios. 

Kavos aparato valymas

Kavos aparato valymas - galiausiai, svarbu priminti apie tai, kad kavos aparatą reikia periodiškai valyti, šalinant kavos ir pieno likučius. Kavos geriau ilgam nepalikti kavamalėje, įberkite tiek, kiek sunaudosite. Su laiku kava išskiria aliejus, kurie tampa gaižūs ir gadina gėrimo skonį. Pieną taip pat labai svarbu iš karto pašalinti nuo kapučinatoriaus paviršiaus ir kasdien valyti pieno lataką pagal instrukciją. Kontaktuojant su deguonimi pienas greitai genda, be to, tai yra higienos klausimas. Viskas, kas liečiasi su kava, idealiai turi būti laikoma švaroje. Tai viena iš puikios kavos puodelio paslapčių.

Viskas apie kavą KAVOS KLUBE


KLIENTŲ APTARNAVIMAS IR EKSPERTŲ KONSULTACIJOS: 8 700 77700

08:00 - 20:00
I-VII

GARANTINIS SERVISAS (KONSULTACIJOS): 8 700 38500

09:00 - 18:00
I-V