Navigation
8 700 77700

I-VII: 08:00 - 20:00 val.

Navigation

KAIP IŠSIRINKTI IR TINKAMAI ĮRENGTI AUTONOMINĮ DŪMŲ DETEKTORIŲ


Nuo 2018 m. gegugžės 1 d. autonominius dūmų detektorius taps privalu įsirengti visose gyvenamosiose patalpose – daugiaaukščių namų butuose, individualiuose namuose, vasarnamiuose ir sodo nameliuose­. Norėdami Jums padėti kuo lengviau prisitaikyti prie naujų priešgaisrinės saugos taisyklių, „Elektromarkt“ ekspertai pristato gidą – informaciją, padėsiančią išsirinkti ir įrengti jūsų namams tinkančius dūmų detektorius. 

Kiek dūmų detektorių Jums reikės?

Pagal priešgaisrinės saugos taisykles, gyvenamajame būste bus privaloma įsirengti bent vieną dūmų detektorių – jis turi būti namų koridoriuje, šalia miegamojo. Tačiau tiek priešgaisrinės saugos specialistai, tiek „Elektromarkt“ ekspertai rekomenduoja autonominius dūmų detektorius įsirengti visuose kambariuose. Patariame juos montuoti kiekviename miegamajame, kad, kilus gaisrui, apsisaugotumėte nuo apsvaigimo dūmais miego metu. 

Dūmų detektoriaus įrengimas 

Pasirodžius informacijai, kad visuose būstuose, kuriuose nėra priešgaisrinės signalizacijos, turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, daugelis sunerimo. Nemažai Lietuvos gyventojų galvoja, kad tai – sudėtingas procesas, kuriam reikia ypatingo pasiruošimo. Tačiau iš tikrųjų dūmų detektorių įsirengti yra ne tik paprasta, bet ir itin naudinga. Dūmų detektoriaus dėka Jūs apsaugosite ne tik savo turtą, bet ir patį svarbiausią dalyką – savo gyvybę. 

Dūmų detektoriai – pagrindinės rūšys 

Priklausomai nuo dūmų detektoriuose įrengtų jutiklių tipo ir papildomų funkcijų, dūmų detektoriai būna trijų rūšių: optiniai, joniniai ir išmanieji. Jie visi atlieka tą pačią funkciją – perspėja žmones dėl kilusio gaisro – tačiau skiriasi savo veikimo principu, jautrumu dūmams bei kaina. 

Optiniai dūmų detektoriai 

Naudojami daugumos gamintojų. Sudaryti iš dviejų elementų: ultravioletinius arba infraraudonuosius spindulius skleidžiančio daviklio ir šviesos srautą fiksuojančio jutiklio. Kai po namus sklindantys dūmai užstoja šiems elementams šviesą taip sumažindami spindulių pralaidumą, detektoriaus signalizacija ima skleisti perspėjamąjį  garsą.

     

Xpert dūmų detektorius

Šio tipo jutikliai yra itin jautrūs – jie ne tik greitai užfiksuoja kilusį gaisrą, bet ir gali suveikti dėl nuo viryklės kylančių verdančio vandens garų. Kad išvengtumėte melagingos signalizacijos, rinkdamiesi optinį dūmų detektorių atkreipkite dėmesį į jo klasę. Optinių jutiklių klasės yra skirstomos nuo A1 iki G: A1 žymi jautriausius daviklius, o G – mažiausiai jautrius. Verta paminėti, kad optiniai dūmų detektoriai yra gana pigūs ir efektyvūs, tad būsite saugūs nenuskriausdami savo kišenės.
 

Joniniai dūmų detektoriai 

Šio tipo jutikliuose tarp dviejų elektrodų (elektros laidininkų) keliauja neigiamą krūvį turinčios dalelės – jonai. Vos tik dūmams sutrukdžius šių dalelių judėjimą, fiksuojamas jų srauto sulėtėjimas arba sustojimas. Taip atsitikus, dūmų detektorius iškart perspėja apie pavojų garsiniu signalu ir šviesos diodų lempute. Šio tipo dūmų detektoriai yra brangesni už detektorius su optiniais dūmų jutikliais, tačiau jie yra itin tikslūs, o, prireikus, jų jautrumą galima reguliuoti.

     

 Rinkoje taip pat galima rasti daugiajutiklinių dūmų detektorių, kurie naudoja tiek optinius, tiek joninius jutiklius.
 

Išmanieji dūmų detektoriai 

Kai išmanusis dūmų detektorius pajunta gaisro pavojų, jis ne tik ima skleisti garsinį bei vaizdinį signalą (mirksi lemputėmis), bet ir siunčia SMS žinutę į išmanųjį telefoną ir elektroninį paštą – tai itin aktualu, jeigų Jūsų tuo metu nėra namie. Dėl šių ir kitų po lentele išvardintų privalumų, išmanieji dūmų detektoriai – patys brangiausi ir yra dažniausiai montuojami naujai statomuose namuose ar butuose.

     

Fibaro dūmų detektorius Z-Wave

Jeigu Jūsų namuose įrengtos protingosios sistemos, gaisro metu su jomis sujungtas išmanusis dūmų detektorius nusiunčia signalą į centrinį valdiklį. Pastarasis aktyvuoja langų bei žaliuzių atidarymą bei įjungia ventiliacinę sistemą, kad dūmai greičiau pasišalintų iš patalpų ir sumažėtų apsinuodijimo smalkėmis tikimybė. Šis detektorius taip pat gali aktyvuoti šviesos diodais pažymėtą avarinį išėjimą, taip užtikrindamas saugią evakuaciją gaisro atveju. 

Kiek kainuoja dūmų detektoriai?

Dūmų detektoriaus kaina priklauso nuo jame įrengtų jutiklių tipo ir papildomų funkcijų. Optinis detektorius – pats paprasčiausias ir pigiausias, tokį galite įsigyti už 5–10 eurų. Joninių detektorių mažiausia galima kaina maždaug dvigubai didesnė, tačiau jie ir veikia tiksliau. Na, o išmanieji dūmų detektoriai – patys brangiausi, jų kainos prasideda maždaug nuo 60 eurų. Tačiau sujungti su protingosiomis sistemomis, išmanieji dūmų detektoriai Jums garantuos didžiausią saugumą gaisro atveju. 

Taigi, koks dūmų detektorius Jums tinkamiausias? 

Atsižvelgę į aukščiau išvardintus dūmų detektorių tipus, pateikiame galimus pasirinkimus skirtingų būstų savininkams: 

  • Jeigu savo būste neturite židinio ar krosnies, pats paprasčiausias optinis dūmų detektorius yra pakankamai efektyvus variantas.

  • Jeigu turite židinį, krosnį ar galite skirti didesnį biudžetą, siūlome rinktis joninį dūmų detektorių su smalkių atpažinimo funkcija.

  • Jeigu įsirenginėjate naują būstą ar turite sodo namelį, rekomenduojame įsigyti išmanųjį dūmų detektorių. Naujame būste jį galėsite prijungti prie centrinio protingųjų sistemų valdiklio ir taip užtikrinsite papildomą apsaugą gaisro metu. Na, o apie sodo namelyje kilusį gaisrą sužinosite net ir jame nebūdami ir galėsite greitai sureaguoti į kilusį pavojų. 

Kaip pritvirtinti dūmu detektorių? 

Daugumą autonominių dūmų detektorių galima pritvirtinti tiesiog su dvipuse lipnia juosta, tad sienų gręžti dažniausiai neprireikia. Be to, šiuo metu rinkoje vyrauja belaidžiai dūmų detektoriai, tad nereikės jaudintis ir dėl estetiką gadinančių papildomų laidų. 

Kurioje vietoje įrengti dūmų detektorių? 

Remiantis priešgaisrinės saugos taisyklėmis, dūmų detektorius turi būti tvirtinamas patalpos centre ant lubų arba ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų. Gaisro metu dūmai kyla į viršų, tad lubų centras yra pati optimaliausia vieta siekiant užtikrinti efektyviausią dūmų detektoriaus veikimą. Kaip bebūtų, galimi ir kiti variantai: 

  • Jeigu dėl techninių priežasčių dūmų detektoriaus ant lubų montuoti neįmanoma, jis gali būti tvirtinamas ant sienos 10–15 cm atstumu nuo lubų, ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų kampo.

  • Jeigu Jūsų būsto stogas dvišlaitis arba lubos nuožulnios, autonominius dūmų detektorius privaloma įrengti ne toliau kaip 0,9 m nuo aukščiausio pastogės arba lubų taško. 

Kur dūmų detektoriaus montuoti nerekomenduojama? 

Nuo to, kurioje vietoje įsirengsite dūmų detektorių, priklausys jo veikimo efektyvumas. Tam tikros sąlygos ir objektai gali trikdyti dūmų detektoriaus darbą ir jis ims skleisti melagingus signalus. Kad to išvengtumėte, dūmų detektoriaus montuoti nerekomenduojame: 

  • virš dujinių ir elektrinių viryklių;

  • prie židinių, vandens ir oro šildytuvų;

  • prie kondicionierių;

  • itin drėgnose ar dulkėtose patalpose. 

Visgi, verta paminėti, kad rinkoje yra joninių dūmų detektorių, kurie atpažįsta apgaulingus pavojaus signalus ir nepradeda kaukti Jums verdant vakarienę – tačiau jie ir kainuoja daugiau nei įprasti dūmų detektoriai. 

Paskutiniai patarimai 

Autonominiai dūmų detektoriai gali būti maitinami tiek paprastomis, tiek ličio baterijomis ir be papildomos priežiūros gali veikti nuo keliolikos mėnesių iki 10 metų (priklausomai nuo kainos). Visgi, „Elektromarkt“ specialistai rekomenduoja atsižvelgti į Jūsų pasirinkto prietaiso naudojimo instrukciją ir nurodytais intervalais profilaktiškai patikrinti jo veikimą. Na, o jeigu vis dar turite neatsakytų klausimų, kaip išsirinkti ir įrengti dūmų detektorių, kreipkitės į mūsų specialistus Jums patogiu būdu ir mes padėsime Jums išsirinkti įtaisą, geriausiai tinkantį jūsų namams.  


KLIENTŲ APTARNAVIMAS IR EKSPERTŲ KONSULTACIJOS: 8 700 77700

08:00 - 20:00
I-VII

GARANTINIS SERVISAS (KONSULTACIJOS): 8 700 38500

09:00 - 18:00
I-V